Proč nosit červenou?

Kdo by neznal pověstné rudé rty, nebo například červená luxusní auta. Červená se zkrátka používá jako barva vyjádření moci, majetku, ale také sebevědomí. Jaké jsou její skutečné účinky na lidské vnímání?

Efekt červených šatů

Možná není překvapením, že červená barva je také spojena s vášní, láskou a touhou. Klasická psychologická studie prokázala, že ženy v červených šatech působí atraktivněji a muži je hodnotí jako více otevřené sexuálním aktivitám. Červená barva má v porovnání s jinými barvami větší vliv na opačné pohlaví a zvyšuje sexuální přitažlivost. Nošení červené barvy má vliv i na osobu, která oblečení sama nosí. Červená povzbuzuje sebevědomí, zdravou agresivitu a dominanci.

Moc a síla

Červená může také představovat moc. Tento vztah je patrný ve všech kulturách a v celé moderní společnosti. „Červená kravata“, kterou nosí podnikatelé nebo politici po celém světě, má mít dle průzkumů vliv na jejich protějšky a voliče. Stejně tak například „červený koberec“, který bývá používán pro speciální události a nejprestižnější celebrity či významné osobnosti. Podle některých je toto spojení s mocí a bohatstvím důvodem, proč ženy považují muže oblečené v červeném za více atraktivní.

Dominance a vítězství

Nejsou to pouze nálady nebo naše emoce, na které může mít červená vliv. V oblasti sportu může červená barva zvýšit vaše šance na výhru. Ať už je důvod jakýkoli, je zřejmé, že červeně odění sportovci mají tendenci mít oproti svým soupeřům významnou výhodu, jsou agresivnější a častěji vyhrávají.