Červená – barva udávající trendy v módě

Červená barva je nepřehlédnutelná a jednoduše přitahuje pozornost. Historicky i kulturně, má více konotací a bývají jí přisuzované nejrůznější významy nebo i schopnosti. Královská, hříšná ďábelská, nebo barva krve? Jaký vliv má tato barva na módní průmysl a jaké trendy v nošení červené je možné očekávat?

Červená napříč historií a kulturami

Historické výzkumy a prameny dokazují, že červená hrála důležitou roli už v šatníku našich předků. Například v Číně se po staletí červená barva spojuje se štěstím, úspěchem a bohatstvím. Červená se v Číně nosí na Nový čínský rok a tradičně byla také barvou svatebních šatů, jelikož měla přinášet požehnání a štěstí svazku novomanželů. Červenou milovali také Římané, nebo staří Egypťané, kteří používali odstíny červené k barvení nejen látek, ale i vlastního těla.

Barva, která přitahuje pozornost

Červená je barva, která přirozeně nejvíce přitahuje pozornost. Dle provedených výzkumů vědci potvrzují, že lidské vnímání je červenou přitahováno a spojováno s aktivitou a dynamismem. Červená barva se záměrně používala už ve středověkém umění, kdy se postavy namalované v červeném oblečení stávaly centry pozornosti diváků. Lidé oblečení do červené také působí optickým klamem, který se lidskému oku jeví jakože postava v červené je blíže, i když ve skutečnosti stojí stejně daleko jako lidé v jiných barvách. Červená je i barva kasina Playamo, nebo mnoha známých značek. Tradičně se červená používala také na výrobu oděvů významných osobností, hlav států a monarchů, jelikož zajišťuje snadnou viditelnost z dálky.

V červené zazáříte

V červené barvě jednoduše budete centrem pozornosti a získáte si okolí. Pokud tedy chcete zapůsobit a cítit se skvěle, červená móda je tou pravou volbou pro každou příležitost. Nebojte se této výrazné barvy a zakomponujte ji do svého šatníku!